Metody chemiczne

Niszczenie nośników danych metodami chemicznymi

Polegają na zastosowaniu odpowiednich odczynników chemicznych, które działają agresywnie na nośnik, w celu zmienienia jego struktury, by utrudnić lub uniemożliwić odzyskanie z niego danych. Muszą być to jednak odpowiednie odczynniki użyte w sposób umiejętny - nie wystarczy bowiem na przykład zalać dysk kwasem, co potwierdzają m.in.:

Niektóre przykłady odzyskania danych zniszczonych w analogiczny sposób:

  • 2012 - Mimo poważnych zniszczeń dokonanych w celu zatarcia śladów rabunku, odzyskano dane z celowo oblanego kwasem solnym dysku twardego.
  • 2009 - Dysk domowego komputera, na który zwymiotował pies, a treść jego żołądka uszkodziła go uniemożliwiając dostęp do cennych archiwów domowych.
  • 2007 - Dane z zewnętrznego dysku twardego, w którym zadomowiły się mrówki - odzyskane pomimo spryskania środka urządzenia preparatem przeciw insektom.
  • 2007 - Naukowiec wylał kwas na zewnętrzny dysk twardy. Kwas wypalił znaczną część nośnika. Niemniej dane odzyskano.
  • 2004 - Dane z połkniętej przez przestępcę i uszkodzonej przez jego płyny żołądkowe karty SIM

Więcej przykładów

Referencje KSOIN dla BOSSG Data SecurityW obecnej chwili jedyną chemiczną metodą posiadającą pozytywną opinię ekspertów (m.in. z Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych, Krajowego Stowarzyszenia Bezpieczeństwa Teleinformatycznego i Ochrony Informacji Niejawnych i Wojskowej Akademii Technicznej) oraz posiadającą liczne nagrody za innowacyjność i skuteczność, jest technologia LiquiDATA, zmieniająca w trakcie procesu niszczenia strukturę dysku w ciecz nie posiadającą właściwości magnetycznych. Przy obecnym stanie wiedzy gwarantuje to stuprocentową pewność nieodwracalnego zniszczenia nośnika i zawartych na nim danych.

Spośród metod zapewniających stuprocentowe bezpieczeństwo zniszczenia danych jest to jedyna mobilna metoda, ponieważ oferowana jest w tzw. Mobilnym Centrum Utylizacji Danych (MCUD), czyli specjalnym samochodzie-laboratorium, w którym przebiega proces chemicznego niszczenia nośnika, który (w przeciwieństwie np. do wulkanu) może dojechać i zniszczyć nośniki klienta w wybranym przez niego miejscu.

Janusz Iwaniec prezentuje ciecz po niszczeniu chemicznymSpośród metod zapewniających stuprocentowe bezpieczeństwo zniszczenia danych jest również jedyną ekologiczną metodą – gdyż wszelkie pozostałości po procesie niszczenia są ekologiczne: obudowy i elektronika idą do recyklingu, a ciecz po niszczeniu ma kilka różnych zastosowań: jest koagulantem, czyli środkiem do wykorzystania w oczyszczalniach ścieków, może też służyć do odzyskiwania aluminium, a także różnych metali ziem rzadkich (rod, ruten, cyrkon, platyna, złoto, etc), ciecz po jednej z reakcji może też alkalizować ścieki (substancje) kwaśne, a po drugiej – neutralizować ścieki (substancje) alkaliczne. Dzięki temu minimalizowane jest negatywne oddziaływanie na środowisko, gdyż wszystkie produkty reakcji są dalej wykorzystywane, tak samo jak wcześniej odzyskane surowce wtórne z obudowy dysków. Można mieć zatem pewność, że dane zostały zniszczone nie tylko skutecznie, ale też w sposób bezpieczny i ekologiczny.

Spośród metod zapewniających stuprocentowe bezpieczeństwo zniszczenia danych jest również jedyną metodą gwarantującą bezpieczeństwo klientom – cały proces odbywa się w kontrolowanych warunkach, tak, że mogą go nadzorować osoby nie przeszkolone i nie wyposażone w jakikolwiek sprzęt ochronny. Bezpieczeństwo to zostało potwierdzone m.in. w opinii Wojskowej Akademii Technicznej oraz w czasie wielu testów, pokazów (czasem dla ponad 100 widzów jednocześnie) i usług.

Obecnie technologia LiquiDATA stosowana jest do utylizacji dysków twardych, zarówno aluminiowych, jak i ceramicznych, trwają jednak ostatnie prace nad rozszerzeniem jej działania także na inne nośniki, takie jak płyty CD i DVD, dyski SDD, pamięci flash, taśmy streamerów itp.

Technologia ta jest owocem wieloletnich badań nad zapewnieniem odpowiedniego składu roztworów, które nie tylko zniszczą nieodwracalnie strukturę nośników, ale także będą niszczyły je w sposób bezpieczny dla środowiska i osób przeprowadzających reakcję. W obecnej chwili na całym świecie nie istnieje równie skuteczna, sprawdzona, mobilna i bezpieczna metoda niszczenia nośników danych. 

  • Inne mobilne metody nie są 100% skuteczne!
  • Inne 100% skuteczne metody nie są mobilne!

Dowiedz się więcej...>>

Zalety i wady niszczenia danych metodami chemicznymi
Zalety Wady
  • właściwie przeprowadzone uniemożliwia odzyskanie danych w warunkach domowych i laboratoryjnych,
  • relatywnie duża szybkość metody,

W przypadku LiquiDATA również:

  • mobilność umożliwiająca niszczenie nośnika w lokalizacji klienta,
  • bezpieczeństwo nie tylko produktu procesu niszczenia, ale także samego procesu,
  • ekologiczność rozwiązania,
  • polskie korzenie powstania technologii,
  • rezultat widoczny gołym okiem: nie ma nośnika, informacja znika - i nie ma potrzeby przeprowadzania ekspertyz by to potwierdzić,
  • niedostępny w warunkach domowych,
  • relatywnie wysoki koszt dla użytkownika domowego (porównywalny do degaussingu),
  • nie pozwala ponownie wykorzystać nośnika,
  • niedokładność w doborze składników roztworów niezbędnych do przeprowadzenia reakcji może spowodować brak pełnego zniszczenia struktury nośnika, lub brak bezpieczeństwa (albo ekologiczności) pozostałości po procesie niszczenia,

 

Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o.
ul. Stanów Zjednoczonych 4, 54-403 Wrocław
Al. 1 Maja 87, 90-755 Łódź

bok@niszczenie.pl
+48 717 237 000