Najnowsze na blogu:

26 listopada 2012

Dyski twarde zamieniają w ciecz - rozmowa z Biznesem Dolnośląskim o technologii LiquiDATA

20 listopada na portalu magazynu gospodarczego "Biznes Dolnośląski | Lower Silesia Business" ukazał się wywiad, podczas którego redaktor Ryszard Mulek rozmawiał z dr. Pawłem Markowskim, Prezesem Grupy BOSSG o technologii chemicznego niszczenia dysków twardych LiquiDATA. 

 

Fragment wywiadu:

 

Ryszard Mulek: Panie prezesie, po co było tyle inwestować w nowy projekt, skoro na świecie są już urządzenia, tzw. degaussery służące do niszczenia danych z nośników elektronicznych? Wiele firm dyski niszczy także metodą mechaniczną, na przykład przez ich przełamanie, przemielenie lub przewiercenie?

 

dr Paweł Markowski: Nie są to jednak metody w pełni skuteczne i nie dają 100 procentowej gwarancji, że zapisane na dysku informacje zostaną nieodwracalnie zniszczone. Mamy na to liczne przykłady. Już od 2004 roku wiadomo zresztą, że nawet z niewielkiego skrawka dysku, o rozmiarach mniejszych od ziarenka piasku, można odzyskać nawet wszystkie zapisane na nim dane. Specjalistyczne laboratoria potrafią dziś odzyskać dane z nośników, które zostały celowo zniszczone, spalone lub zalane wodą. W 2001 roku po terrorystycznym ataku na nowojorski World Trade Center, zniszczeniu uległy również komputery i znajdujące się w nich dyski. Niemieckiej firmie Convar Systeme Deutschland GmbH, specjalizującej się w laserowym odzyskiwaniu danych, udało się jednak odtworzyć zapisy na dyskach zniszczonych i połamanych przez ogromne ciśnienie tysięcy ton ciężaru z zawalonych budynków, ogień, wodę i pył, który wprasował się w powierzchnię talerzy dysków. Dwa lata później amerykańskiej firmie udało się odzyskać aż 99 procent informacji naukowych z odnalezionego po upadku z olbrzymiej wysokości komputera, znajdującego się wcześniej na pokładzie promu kosmicznego Columbia, który uległ katastrofie podczas wchodzenia w atmosferę ziemską. Przykłady te dobitnie świadczą, że metody niszczenie nośników danych młotkiem, śrubokrętem czy też zalania ich wodą nie są skuteczne. Działanie degausserów jest natomiast trudno weryfikowalne – dysk przed i po niszczeniu wygląda tak samo, a dane mogły przetrwać mimo uszkodzenia elektroniki. Niestety, nie wszystkie firmy i instytucje zdają sobie sprawę z tego, że ze zniszczonych nośników można odzyskać ważne, a czasem nawet tajne informacje, które mogą być wykorzystane przez wywiady obcych państw, organizacje przestępcze, lub nieuczciwa konkurencję. To zainspirowało nas do opracowania innowacyjnej technologii LiquiDATA, czyli chemicznego niszczenia nośników danych, które daje stuprocentową gwarancję, że dane zostaną nieodwracalnie zniszczone. (...)

Pełna treść wywiadu dostępna jest na portalu http://www.biznesdolnoslaski.pl/

 

Projekt i realizacja Spectrum Marketing 2022 | Wszelkie prawa zastrzeżone

CERTYFIKOWANY INSTYTUT NISZCZENIA DANYCH SP. Z O.O.

Bielawa | ul. Ostroszowicka 11

Łódź | Al. 1 Maja 87