15.09.2011

Magnes niszczy dane na HDD. Prawda czy fałsz?

Gorąco polecamy Państwu artykuł Magnes niszczy dane na HDD. Prawda czy fałsz? dostępny na portalu Trochę Techniki. Ekspert z magazynu CHIP, Andrzej Zdziałek, rozprawia się z mitami dotyczącymi skuteczności magnetycznego niszczenia danych na dyskach HDD.

Wnioskiem, jaki wyciąga jest: "(...) magnesy neodymowe wbudowane w dyski lub przykładne do napędów z zewnątrz są za słabe, aby oddziaływać na dane lub je kasować"

Autor pisze też m.in. "(...) pojemność takiego talerza [dysku] wynosi maksymalnie 690 GB. Dane zapisywane są na talerzu w małych, magnetycznych segmentach w postaci bitów, które mogą mieć dwa stany odpowiadające biegunom magnetycznym – 0 lub 1. Od 2005 r. bity są zapisywane na talerzach dysków twardych pionowo. Proces pionowego zapisu pozwala na zachowanie do 155 Gb (ok. 19 GB) na powierzchni jednego centymetra kwadratowego. W celu odczytania lub zapisania informacji na magnetycznym talerzu głowica dysku zbliża się do jego powierzchni na odległość 10 nanometrów"
Oznacza to zatem, że na 1 cm2 (100mm2) może znajdować się nawet 19 GB danych. Wiórek powstały w wyniku niszczenia dysku w niszczarce mechanicznej wg. normy DIN4 ma powierzchnie maksymalnie 30 mm2, czyli może zawierać aż 5,7 GB danych - danych możliwych do odzyskania....

Całość artykułu można przeczytać w serwisie www.trochetechniki.pl

 

(kliknij na obrazki aby je powiększyć)

Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o.
ul. Stanów Zjednoczonych 4, 54-403 Wrocław
Al. 1 Maja 87, 90-755 Łódź

bok@niszczenie.pl
+48 717 237 000