27.10.2011

Bezpieczeństwo w bankach

W listopadowym numerze Gazety Bankowej (11/2011) opublikowany został ciekawy artykuł nt. bezpieczeństwa informacji, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa w bankach. Wśród poruszanych tematów jest także kwestia bezpiecznego niszczenia danych z nośników wycofanych z użycia - w tym kontekście pojawia się w artykule także chemiczne niszczenie nośników danych metoda LiquiDATA.

Prezentujemy fragment owego artykułu, dotyczący LiquiDATA - jednak oczywiście gorąco polecamy lekturę całości.

 

Bezpieczeństwo.Gazeta Bankowa

Rynek informatyczny jest coraz mniej bezpieczny.
Czy informatyce można ufać?

Autor: Lech Piesik

"(...)

Zabezpieczenia

Czy można się zabezpieczyć? Tak. Ten „zwyczajny" trojan może być złapany przez standardowe zabezpieczenie zainstalowane w komputerze, pod jednym wszakże warunkiem, że będzie to zabezpieczenie aktualne... Skoro o bezpieczeństwie mowa, to wspomnijmy o jeszcze jednym jego aspekcie - zabezpieczeniu danych klientów banku. Obserwując przebieg kolejnych edycji konkursu na najlepsze wdrożenie informatyczne nietrudno zauważyć, że nadszedł już czas na wymianę systemów. I tu pojawia się pytanie o to, co dzieje się z danymi o klientach, zgromadzonymi na starych, właśnie wycofywanych z użycia nośnikach. Dotychczas najczęściej odpowiedź brzmiała: trafiają na śmietnik. Tam jednak dane nie były bezpieczne, bo okazało się. że wycofywane z użycia nośniki danych trafiały na wyprzedaż razem ze złomowanymi komputerami, a stamtąd dalej...

A niszczenie nośników danych nie jest sprawą łatwą ani prostą, bo nawet stosowanie bardzo silnych pól elektromagnetycznych nie usuwa do końca wcześniejszego zapisu zero-jedynkowego. Mogą to potwierdzić specjaliści z firmy Kroll OnTrack, niekwestionowanego światowego lidera w branży odzyskiwania utraconych danych z dowolnego nośnika. Jest jednak technologia, która pozwała na fizyczne zniszczenie nośnika w taki sposób, że odzyskanie jakichkolwiek informacji o stanie poprzednim nie jest możliwe. Chodzi o zniszczenie nośnika w reakcji chemicznej, w czasie której następują nieodwracalne procesy chemiczne, które nie pozwalają na odtworzenie pierwotnej struktury materiału i zapisanych na nim danych. Jest to polska technologia opracowana przez firmę BOSSG Data Security, z której korzysta już Alior Bank. (...)"

Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o.
ul. Stanów Zjednoczonych 4, 54-403 Wrocław
Al. 1 Maja 87, 90-755 Łódź

bok@niszczenie.pl
+48 717 237 000