14.11.2011

Dane Polaków w coraz większej liczbie baz danych – jak zabezpieczać dane przed wyciekiem?

Na stronach portalu Gazeta.pl "Komputer w Firmie" ukazał się tekst dotyczący bezpieczeństwa danych elektronicznych Polaków, które przechowywane są w coraz większej liczbie baz danych. Niedługo m.in. wszystkie rozprawy sądowe będa obowiązkowo rejestrowane przez kamerę i gromadzone w elektronicznych archiwach. W artykule cytowane są również wypowiedzi ekspertów z BOSSG Data Security:

"Wprowadzenie protokołu elektronicznego stawia wyzwania przed instytucjami sądowymi – nagrywane rozprawy będą stanowiły szczególny rodzaj danych wymagających zabezpieczenia przed dostaniem się w niepowołane ręce – również na etapie wymiany lub niszczenia nośników danych. Głęboko wierzę, że pracownicy sądów odpowiedzialni za administrowanie danymi są świadomi tych wyzwań - przeprowadzone przez nas badania potwierdzają, że bezpieczne niszczenie danych jest ważną kwestią aż dla 90% instytucji – mówi dr Paweł Markowski, prezes firmy BOSSG Data Security."

(...)

- Część administratorów danych w obawie przed wyciekiem informacji przechowuje zużyte nośniki w magazynach, nie mając pewności, czy np. zdemagnetyzowanie było wystarczająco skuteczne. Wynika to z faktu, że dysk przed i po zdemagnetyzowaniu wygląda tak samo, niezależnie czy urządzenie zadziałało poprawnie, częściowo czy też wcale, a przecież mogło być popsute lub celowo zmodyfikowane. Ekspertyza potwierdzająca faktyczną niemożliwość odtworzenia danych jest czasochłonna i kosztowna. W przypadku metody LiquiDATA efekt jest widoczny gołym okiem: dysk rozpuszcza się w ciecz, nie ma więc wątpliwości, że dane zostały skutecznie zniszczone. - dodaje Paweł Markowski.

 

​Cały artykuł można przeczytać pod adresem:

http://komputerwfirmie.gazeta.pl/itbiznes/1,59368,10643004,Dane_Polakow_w_coraz_wiekszej_liczbie_baz_danych__.html

Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o.
ul. Stanów Zjednoczonych 4, 54-403 Wrocław
Al. 1 Maja 87, 90-755 Łódź

bok@niszczenie.pl
+48 717 237 000