15.05.2012

LiquiDATA. Polski patent na niszczenie danych w reaktorze

money.pl - artykuł podkreślający jak trudno jest zniszczyć dane w taki sposób, żeby uniemożliwić ich odzyskanie. Ani różne "metody domowe" - jak wyrzucenie z 10 piętra, czy wypranie w pralce, ani bardziej profesjonalne - nadpisywanie cyfrowe, degaussing, czy wiórkowanie, nie dadzą stuprocentowej pewności ich zniszczenia. Przywołany jest m.in. przykład odzyskania danych po pocięciu nośnika na wiórki, przytaczamy go poniżej wraz z oryginalnym komentarzem:

"(...) - Kilka lat temu pewien inżynier pokazał publiczności pocięty dysk twardy, którego kawałki wyglądały jak nitki - opowiada dr Iwan [dr Cezary Iwan z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+]. - I okazało się, że z jednej takiej nitki da się uratować około 2GB danych, czyli tyle, ile mieści się na pendrivie. Można więc zmielić sprzęt na drobny wiór czy pociąć w niteczki, ale jak komuś będzie zależało na odzyskaniu zapisanych w nim danych, to i tak mu się uda.

A odzyskać można wszystko - historię firm, dane osobowe klientów, dokumenty tożsamości, numery kont bankowych, zestawienia transakcji i zeznań podatkowych, kosztorysy inwestycji, hasła do kont, bazy teleadresowe, archiwa rozmów. (...)"

 

LiquiDATA. Polski patent na niszczenie danych w reaktorzeLiquiDATA. Polski patent na niszczenie danych w reaktorzeLiquiDATA. Polski patent na niszczenie danych w reaktorzeLiquiDATA. Polski patent na niszczenie danych w reaktorzeLiquiDATA. Polski patent na niszczenie danych w reaktorze

(kliknij na obrazki aby je powiększyć)

Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o.
ul. Stanów Zjednoczonych 4, 54-403 Wrocław
Al. 1 Maja 87, 90-755 Łódź

bok@niszczenie.pl
+48 717 237 000