03.08.2011

LiquiDATA w Cyfrowej Polsce

W magazynie Cyfrowa Polska w raporcie "Technologie w służbie publicznej" ukazał się wywiad z dr Pawłem Markowskim, prezesem firmy BOSSG Data Security, oraz obszerny artykuł opisujący technologię chemicznego niszczenia nośników danych LiquiDATA. Poniżej prezentujemy fragment tekstu oraz PDF z całością tekstu do pobrania. Zapraszamy do lektury.
LiquiDATA: NAJSKUTECZNIEJSZE NISZCZENIE NOŚNIKÓW DANYCH
Nie wszyscy administratorzy danych zdają sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo danych to nie tylko odpowiednie ich przechowywanie i przetwarzanie, ale także skuteczne zniszczenie nośników po zakończeniu ich eksploatacji. Skuteczne zniszczenie danych to dobra praktyka, a w przypadku danych objętych ochroną w ustawie, także obowiązek prawny. Dlatego też grupa polskich naukowców opracowała technologię LiquiDATA, czyli innowacyjną metodę chemicznego niszczenia magnetycznych nośników danych, takich jak dyski twarde. [...]
Przebieg procesu utylizacji
Proces niszczenia dysku przebiega w kilku etapach. W początkowej fazie następuje spisanie fizycznych cech identyfikacyjnych nośnika w celu późniejszego wystawienia certyfikatu potwierdzającego jego zniszczenie. Następnie z dysku demontowane są talerze, a z obudowy odzyskiwane są wszystkie elementy nadające się do ponownego wykorzystaniu, takie jak plastik i część metali, które kierowane są do recyklingu. W kolejnym kroku talerz dysku zostaje wstępnie rozdrobniony na wiórki w niszczarce zgodnie z normą DIN 32757 (klasa tajności 4), czyli o powierzchni mniejszej niż 30 mm2. Większość firm oferujących utylizację danych poprzestaje na tym etapie, błędnie uważając to za wystarczające. Na każdym z takich wiórków znajduje się duża ilość danych, które mogą zostać częściowo lub całkowicie odzyskane w specjalistycznych laboratoriach. W związku z tym pojawiają się dwa pytania: ile danych może znajdować się na pojedynczym wiórku oraz, czy możliwe jest odtworzenie pierwotnej struktury dysku? Aby odpowiedzieć na pierwsze pytanie przyjmijmy, że niszczymy 1 TB dysk rozdrabniając go na np. 1000 wiórków. Jeśli tak zrobimy, to jeden wiórek wciąż zawiera 1 GB danych! Obecnie produkowane są dyski o pojemności nawet 3 TB i coraz większej gęstości zapisu danych. Oznacza to, że z każdą nową generacją dysków ilość danych pozostałych na pojedynczym wiórku wzrasta wykładniczo. Uważa się, że aby skutecznie zniszczyć dysk, wystarczy porysować strukturę talerzy, wywiercić w nim dziury, rozbić czy też połamać, pognieść lub – oczywiście – zmielić. Jak jest naprawdę? W 2003 roku w katastrofie promu Columbia, dysk twardy komputera znajdującego się na promie spadł z olbrzymiej wysokości i został poddany działaniu niezwykle wysokiej temperatury. Został przez to bardzo zniszczony, jego talerze zostały bardzo porysowane. Mimo to odzyskano z niego aż 99% danych. Już w 2001 i 2002 roku firma Convar odzyskała 100% danych z większości spośród dysków znalezionych w gruzach World Trade Center (dyski były bardzo zniszczone, kurz pod wpływem olbrzymiego nacisku został w nie po prostu wgnieciony). Firma Kroll Ontrack co roku robi zestawienia najciekawszych przypadków odzyskania danych, kilka z nich to:

  • 2007 rok, naukowiec wywiercił dziurę w dysku i wlał do niego olej - dane udało się odzyskać.
  • 2009 rok, laptop spadł z dachu hamującego samochodu, komputer uległ niemal kompletnemu zniszczeniu, ale dysk został poskładany przez specjalistów a wszystkie dane biznesowe udało się odzyskać.
  • 2010 rok, pewien rzeźnik zmielił dysk twardy swojego zakładu, wszystkie dane udało się odzyskać.

Oznacza to, że przy odpowiedniej ilości czasu i środków pieniężnych odzyskanie danych ze zniszczonych mechanicznie dysków jest całkowicie realne, a odzyskanie choćby 0,001% danych z dysku o pojemności 1 TB oznacza dostęp do 10 MB danych, być może zawierających kluczowe informacje, które nigdy nie powinny zostać ujawnione na zewnątrz. LiquiDATA jednak idzie dalej... Cały artykuł możesz przeczytać TUTAJ [PDF, 1.3 MB) Wywiad z dr Markowskim możesz przeczytać TUTAJ [PDF, 700 KB)

Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o.
ul. Stanów Zjednoczonych 4, 54-403 Wrocław
Al. 1 Maja 87, 90-755 Łódź

bok@niszczenie.pl
+48 717 237 000