11.08.2011

Nowy mikroskop wyzwaniem dla bezpieczeństwa danych?

Naukowcy Uniwersytetu w San Diego opracowali technologię, która pozwala im wnikać do wnętrza różnych materiałów i z łatwością obserwować ich struktury w skali nano. Jeśli technologia ta upowszechni się, stanie się ona zapewne nowym wyzwaniem dla rozwiązań niszczenia danych. Potwierdzi też fakt, że jedynym prawdziwie skutecznym sposobem, by trwale usunąć informacje z nośników magnetycznych, jest ich pełne zniszczenie fizyczne, np. metodą chemiczną.

Poniżej fragment ciekawego artykułu na temat tego nowego wynalazku:

Wzrok Supermana. Promienie X pozwalają wreszcie zajrzeć w głąb materii

"(...)
Nowy mikroskop z UC San Diego pozwala zaglądać głęboko do wnętrza różnych materiałów i obserwować detale o wielkości jednego nanometra (miliardowej części metra) - bez soczewki. Obrazy uzyskuje się dzięki potężnemu programowi komputerowemu. Opracowany przez fizyków algorytm jest w stanie przekształcić wzory dyfrakcyjne uzyskane z mikroskopu. Powstają one w wyniku nakładania się na siebie fal promieni X odbitych od nano-struktur wewnątrz próbek.

(...) można zarejestrować magnetyczną strukturę materii w skali nano - wyjaśnia prof. Oleg Shpyrko.

"Ubocznym skutkiem" badań kalifornijskich naukowców będzie udoskonalenie technologii zapisu danych [i technologii odzyskiwania danych /przyp. BOSSG]. Pamięci magnetyczne będą mogły pomieścić ich znacznie więcej.
- Obecnie bity zapisane na twardym dysku mają rozmiar zaledwie 15 nanometrów - komentuje prof. Eric Fullerton, współautor pracy. - W przyszłości upchniemy je jeszcze gęściej - zapowiada. (...)"

Autor: Łukasz Partyka
Źródło: Gazeta.pl Next

Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o.
ul. Stanów Zjednoczonych 4, 54-403 Wrocław
Al. 1 Maja 87, 90-755 Łódź

bok@niszczenie.pl
+48 717 237 000