07.07.2011

O niszczeniu danych w Reczpospolitej

Kilka dni temu w Rzeczpospolitej (wydanie z dnia 30 czerwca br.) pojawił się ciekawy artykuł autorstwa red. Barbary Mejssner pt. "Z prawnego punktu widzenia liczy się tylko efekt", poruszający kwestię konieczności skutecznego niszczenia danych. Wśród wymienionych technik jest także chemiczne niszczenie nośników danych oraz wypowiedź ekspercka dr Pawła Markowskiego, prezesa BOSSG Data Security.

Polecamy lekturę całości online: www.rp.pl, a poniżej fragmenty:

Użycie komendy delete nie jest wystarczającym zabezpieczeniem. W sposób trwały dane można usunąć za pomocą specjalnego oprogramowania, demagnetyzując nośniki, niszcząc je fizyczne lub stosując utylizację chemiczną.

Większość dokumentów w firmach ma obecnie postać cyfrową i znajduje się na różnego typu elektronicznych nośnikach. Komputery wymieniane są znacznie częściej niż kiedyś, bo nawet co trzy – cztery lata. Niezależnie od tego, co przedsiębiorstwo zamierza zrobić ze zużytym sprzętem, odsprzedać go czy zutylizować, pierwszym działaniem powinno być usunięcie danych zapisanych na dyskach. Skuteczne kasowanie informacji cyfrowej należy do podstawowych elementów systemu bezpieczeństwa. Niestety, w polskich firmach nie jest to stała praktyka. – Nasze badania wykazały, że 50 proc. firm w ogóle nie niszczy danych. Wśród tych, które to robią, aż 75 proc. usuwa dane poprzez użycie klawisza delete lub zwykłe formatowanie – mówi Paweł Odor, główny specjalista w firmie Kroll Ontrack. [...] Całkiem nowa jest chemiczna metoda niszczenia danych. Polega ona na całkowitym rozpuszczeniu talerzy dysku w mieszaninie kwasów. W wyniku reakcji chemicznych powstaje płyn, który można wykorzystać jako koagulant w oczyszczalniach ścieków. Technologia ta, LiquiDATA, jest unikatowa w skali światowej. A została opracowana przez polskich naukowców. Stosuje ją firma BOSSG. Laboratorium jest urządzone w specjalnie przystosowanym do tego celu samochodzie, którym firma świadcząca usługi dojeżdża do klientów. – Technologia miała premierę dopiero w kwietniu 2011 r. Do końca lipca nasza usługa oferowana jest w wersji testowej. Oczywiście sama technologia jest już w pełni skuteczna. Pracujemy jedynie nad ostatnimi usprawnieniami w samochodzie, związanymi z optymalizacją czasu demontażu nośników i przebiegu reakcji – mówi Paweł Markowski, prezes firmy BOSSG.

Opinie: Paweł Markowski, prezes zarządu BOSSG: Metoda chemiczna nie tylko daje pełną gwarancję usunięcia danych, ale także rozwiązuje problem utylizacji sprzętu elektronicznego. W trakcie procesu talerze dysków zmieniają się w ekologiczną ciecz bez właściwości magnetycznych. Z ich obudów odzyskujemy surowce wtórne. Przy obecnie używanych rozwiązaniach oznacza to recyklingowanie praktycznie 100 proc. dysku. Najbardziej zainteresowane chemiczną metodą powinny być instytucje przetwarzające dane osobowe, dane wrażliwe i informacje związane z bezpieczeństwem państwa, czyli wszystkie instytucje publiczne, a także kancelarie prawne i sądy. Usługa jest kierowana także do takich firm jak spółki giełdowe, banki, firmy ubezpieczeniowe, telekomunikacyjne, IT, portale społecznościowe.

Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o.
ul. Stanów Zjednoczonych 4, 54-403 Wrocław
Al. 1 Maja 87, 90-755 Łódź

bok@niszczenie.pl
+48 717 237 000