25.04.2013

Ochrona danych na II Warmińsko-Mazurskim Konwencie Informatyków

18 i 19 kwietnia w Wilkasach k. Giżycka odbył się II Warmińsko-Mazurski Konwent Informatyków. Tradycyjnie już, jedną z atrakcji Konwentu była prezentacja polskiej technologii niszczenia dysków twardych – LiquiDATA. Było to kolejne z cyklu spotkań organizowanych w różnych regionach Polski przez magazyn „IT w Administracji”. Konwent stanowi platformę wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat zagadnień IT oraz ich zastosowania w administracji publicznej. Patronat nad wydarzeniem sprawowali Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Urząd Komunikacji Elektronicznej, CERT Polska oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Warmińsko-Mazurski Konwent Informatyków

Uczestnicy Warmińsko-Mazurskiego Konwentu InformatykówPodczas dwudniowego Konwentu poruszane były zagadnienia z zakresu IT i zastosowania nowych technologii w administracji. Eksperci rozmawiali na temat przygotowywanych zmian w przepisach prawa dotyczących e-administracji, a także prawnych aspektów wykorzystania chmury obliczeniowej w administracji. Omówiono sposób przyjmowania i doręczania pism drogą elektroniczną oraz platformę komunikacyjną obszaru zabezpieczenia społecznego Emp­@­tia. Przedstawiono sposoby budowy dostępnych stron WWW placówek publicznych oraz przeprowadzanie oceny wpływu przedsięzwięcia na prywatnosć (Privacy Impact Assesment) jako części zadań informatyków. Odbyły sie także prelekcje dotyczące wyboru ultrabooków i laptopów dla profesjonalistów, skutecznego zabezpieczania sieci firewallami nowej generacji, oraz innych ciekawych tematów.

Pokaz niszczenia dysków twardych za pomocą technologii LiquiDATA na Warmińsko-Mazurskim Konwencie InformatykówPierwszego dnia Konwentu Rafał Iwaniec, Wiceprezes Zarządu BOSSG Data Security wygłosił prelekcję na temat bezpieczeństwa danych elektronicznych w administracji publicznej w kontekście ostatniego etapu ich przetwarzania, czyli usuwania. Po prelekcji odbył się pokaz technologii LiquiDATA, czyli chemicznego niszczenia dysków twardych, przebiegający w Mobilnym Centrum Utylizacji Danych (MCUD). Uczestnicy spotkania chętnie rozmawiali też ze specjalistami ds. ochrony informacji i danych osobowych.

Stoisko LiquiDATA na Warmińsko-Mazurskim Konwencie Informatyków- Spotkania z praktykami i specjalistami z zakresu IT mają bardzo duże znaczenie dla BOSSG Data Security. Z Konwentu na Konwent widzimy coraz większą świadomość potrzeby nieodwracalnego niszczenia danych - nie tylko dlatego, że jest to wymogiem polskiego prawa. Wiele osób jest świadomych konieczności skutecznego niszczenia danych i przechowuje używane nośniki w sejfach, kasach pancernych lub magazynach, rozumiejąc, że dotychczas stosowane metody nie dają gwarancji ich 100% bezpieczeństwa. Nasza technologia pozwala rozwiązać ten problem - po zmianie dysków w ciecz gołym okiem można stwierdzić, że dane na pewno są bezpieczne. Profesjonaliści to doceniają i często przynoszą do zniszczenia dyski, które całe lata czekały na opracowanie naprawdę skutecznego sposobu ich zniszczenia. Przykładowo, w trakcie tego Konwentu 10 instytucji i firm postanowiło skorzystać z możliwości zniszczenia dysków twardych w trakcie pokazu i otrzymania Certyfikatu Zniszczenia. Jak widać, nasza technologia powoli zaczyna być standardem. – podkreśla Rafał Iwaniec, Wiceprezes Zarządu BOSSG Data Security.

Uczestnikami Konwentu byli przedstawiciele lubelskich instytucji - urzędnicy, prawnicy i naukowcy zajmujący się tematyką IT oraz przedstawiciele firm komercyjnych dostarczających rozwiązania technologiczne dla sektora publicznego.

 

Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o.
ul. Stanów Zjednoczonych 4, 54-403 Wrocław
Al. 1 Maja 87, 90-755 Łódź

bok@niszczenie.pl
+48 717 237 000