18.11.2013

Odzyskiwanie danych z uszkodzonych mechanicznie dysków jest możliwe

Jak wiele razy czytaliście, że "dane z dysku uszkodzonego mechanicznie są nie do odzyskania", "wystarczy, że pyłek dostanie się do środka dysku, a porysuje talerze i danych się nie odzyska", albo "przecież wystarczy porysować talerz śrubokrętem i nikt tego nie odzyska". Te stwierdzenia byłyby jednak bardziej prawdziwe, gdyby ich autorzy przyznali, że dotyczą konkretnie ich, a nie wszystkich firm na rynku, dlatego, że na przykład laboratorium firmy Seagate odzyskuje dane z dysków uszkodzonych mechanicznie...

Poniższe opisy przypadków odzyskania danych pochodzą z pliku zawierającego referencje klientów laboratorium Seagate, z roku 2012.

Oczywiste mechaniczne uszkodzenia

Należący do znanego amerykańskiego artysty hip-hopowego, producenta i aktora, wewnętrzny dysk twardy został dostarczony do laboratorium z oczywistymi mechanicznymi uszkodzeniami. Błąd głowicy zapisu i odczytu oznaczał, że konieczne było wykonanie pracy rekonstrukcyjnej, takiej jak transplantacja popsutych części, żeby naprawić zniszczenia. Ponadto uszkodzenie struktury plików uczyniło odzyskiwanie jeszcze trudniejszym zadaniem, ale specjaliści mimo to byli w stanie odzyskać utracone pliki i zadowolić klienta.

Poważnie porysowana powierzchnia talerzy

Do laboratorium dostarczono dysk wydający klikające dźwięki, podobne do karty uderzającej o szprychy roweru - trwało to około minuty, a potem dysk się zatrzymał, podobne zachowanie wystąpiło po próbie podłączenia go do laptopa - niestety klient nie mógł uzyskać dostępu do swoich danych. 

Po sprawdzeniu okazało się, że przyczyną problemu były poważne rysy na powierzchniach wszystkich talerzy w dysku twardym. Specjaliści obawiali się, czy możliwe będzie odzyskanie czegokolwiek z tak uszkodzonego dysku, ale ostatecznie udało im się odzyskać 75% wszystkich obecnych na dysku danych, nawet pomimo rys obecnych na talerzach. Wśród tych 75% odzyskanych danych były wszystkie ważne dla klienta pliki. 

Zakleszczone wrzeciono dysku

Budowa dysku twardego /Źródło: http://sandwormish.prv.pl/budowahdd.htmlPewien kompozytor przy zmienianiu systemu operacyjnego na swoim komputerze odkrył, że zewnętrzny dysk dysk twardy z backupem nie chce się uruchomić - miał zapisaną na nim całą pracę swojego życia - prawie 700 GB plików z muzyką tworzoną od lat 60-tych.

Gdy specjaliści z laboratorium otworzyli obudowę, okazało się, że wrzeciono dysku zakleszczyło się - oznaczało to, że talerze dysku nie mogą się kręcić. Uszkodzenie to było dla nich dużym wyzwaniem, ponieważ talerze dysku nie są zaprojektowane w taki sposób, żeby je rozdzielać, a następnie składać z powrotem. Mimo to, po 6 dniach pracy udało się odzyskać aż 90% danych.

Uszkodzona głowica odczytu

Po upuszczeniu laptopa w dysku pojawiły się błędy I/O, różne firmy odzyskujące dane nie poradziły sobie z uszkodzeniem, którego naprawa wymagała wymiany głowicy dysku, ale w laboratorium Seagate operacja się udała i odzyskano prawie wszystkie utracone dane.

Przeskakujący dźwięk z dysku

Komputer klienta nie rozpoznał zewnętrznego dysku twardego, który zaczął wydawać dziwny przeskakujący dźwięk. W laboratorium okazało się, że przyczyną problemu prawdopodobnie była obudowa dysku oraz, być może, także jakaś niestabilność w samym dysku. Niemniej dane udało odzyskać się w całości.


Przeczytaj także o katastrofie w WTC, po której już w 2001 roku inne laboratorium odzyskało dane z jeszcze bardziej zniszczonych mechanicznie dysków. Na przykład z dysku wyglądającego tak jak poniżej:

Mechanicznie uszkodzony dysk twardy z którego odzyskano dane //»Source: CONVAR - Die Datenretter»

Certyfikowany Instytut Niszczenia Danych Sp. z o.o.
ul. Stanów Zjednoczonych 4, 54-403 Wrocław
Al. 1 Maja 87, 90-755 Łódź

bok@niszczenie.pl
+48 717 237 000