Najnowsze na blogu:

11 września 2012

Odzyskano dane z katastrofy w World Trade Center

Z uwagi na smutną rocznicę ataków terorystów na World Trade Center, 11 września 2001 roku, zamieszczamy polskie tłumaczenia dwóch artykułów z grudnia 2001 roku, dotyczących odzyskania w niewiarygodnie krótkim czasie prawie 100% danych z dysków zniszczonych w trakcie zawalenia się bliźniaczych wież WTC. Tysiące ton ciężaru z zawalonych budynków, które sprasowały, połamały, pogniotły wszystko co znajdowało się w środku - w tym także komputery i znajdujące się w nich dyski twarde; wysoka temperatura pożarów, woda, którą je gaszono, oraz wszechobecny pył, który został wręcz wprasowany w powierzchnię talerzy dysków - nie przeszkodziły w odzyskaniu tych danych, które uznano za wartościowe - i to jeszcze w 2001 roku. Podajemy to ku przestrodze szczególnie tych osób, które uważają, że zniszczenie dysków "młotkiem i wiertarką" skutecznie uniemożliwia odzyskanie danych.

Wyróżnienia w tekście - nasze.

 

Artykuł archiwalny z dnia 20 grudnia 2001 r.

 

"Komputerowe dyski twarde z WTC mogą zawierać ślady"

 

http://archives.cnn.com/2001/TECH/industry/12/20/wtc.harddrives.idg/

 

Nowa technika odzyskiwania danych może pomóc prześledzić podejrzane transakcje finansowe uczynione krótko przed atakami terrorystycznymi 11 września w USA.

Niewyjaśniony wzrost transakcji został zarejestrowany przed atakami, prowadząc do spekulacji, że ktoś mógł skorzystać z wcześniejszej wiedzy o planach terrorystów przez przenoszenie sum pieniędzy. Ponieważ jednak siedziby wielu kompanii finansowych, które przetwarzały transakcje były umiejscowione w nowojorskim World Trade Center, które zostało zniszczone w wybuchach, jak do tej pory zweryfikowanie tego podejrzenia było niemożliwe.

W tym miejscu pojawia się firma Convar Systeme Deutschland GmbH. Firma ta pomaga zrekonstruować dane z dysków twardych odnalezionych w ruinach bliźniaczych wież. Jakkolwiek inne firmy odzyskujące dane również mają swój wkład w tą pracę, firma ta twierdzi, że ma szczególną przewagę: technologię bazującą na laserowym skanowaniu, rozwiniętą około dwóch lat wcześniej.

 

Przy użyciu tej technologii „Możliwe jest odczytanie indywidualnych powierzchni talerzy, a następnie utworzenie dysku wirtualnego”, powiedział Peter Wagner, rzecznik prasowy firmy, będącej filią firmy Convar Europe Ltd, mającej swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. „Nasi konkurenci głównie pracują z głowicami (magnetycznymi), co jest bardzo żmudnym procesem, a dodatkowo także ryzykownym”.

 

Z powodu pyłu powstałego w wyniku eksplozji, które zniszczyły wieże, który został wtłoczony pod wysokim ciśnieniem w urządzenia, fizyczne dotykanie powierzchni dysków może je uszkodzić, powiedział.

 

„Laserowe skanowanie jest o wiele szybsze, ma wyższy współczynnik sukcesu i dodatkowo jest tańsze” – dodał. Firmy współpracujące z Convar płacą pomiędzy 20.000 a 30.000 USD za pracę nad dyskiem.

 

Powiedział też, że gdy Convar odkrywa szyfrowane klucze na dysku, co wskazuje na zapisy finansowe, zapisuje informacje i przekazuje je swoim amerykańskim klientom, którzy ze swojej strony współpracują z FBI.

 

Firma ukończyła działania nad 39 dyskami, dostarczono kolejnych 42 i kolejnych 20 jest spodziewanych na początku stycznia – powiedział Wagner.

Niemiecki zakład Convar, w mieście Primasens, niedaleko bazy lotniczej NATO, Ramstein, jest jedną z niewielu cywilnych centrów odzyskiwania danych, które są certyfikowane dla celów militarnych jako „strefa najwyższego bezpieczeństwa”, powiedziała firma.

 

----

 

Artykuł archiwalny z dnia 17 grudnia 2001 r.

 

"Niemiecka firma sprawdza ostatnie transakcje w World Trade Center"

 

http://www.rediff.com/money/2001/dec/17wtc.htm

 

Niemieccy eksperci komputerowi nieustannie pracują aby odkryć prawdę odnośnie niewyjaśnionego przepływu w transakcjach finansowych, który miał miejsce na kilka chwil przed momentem uderzenia dwóch porwanych samolotów w World Trade Center w dniu 11 września.

Czy to przestępcy byli odpowiedzialni za nagły wzrost transakcji kartami kredytowymi, które przepłynęły pomiędzy niektórymi systemami komputerowymi w WTC niedługo przed uderzeniem samolotów w bliźniacze wierze?

Albo czy przypadkiem było to, że niezwykle duże sumy pieniędzy, być może więcej niż 100 milionów USD, przemknęło przez komputery w momencie katastrofy?

 

Światowy lider w odzyskiwaniu danych, niemiecka firma Convar stara się odpowiedzieć na te pytania i pomóc organizacjom kredytowym, firmom telekomunikacyjnym i księgowym z Nowego Jorku aby odzyskać ich zapiski z komputerowych dysków twardych, które zostały częściowo zniszczone przez ogień, wodę i pył.

 

Używając pionierskiej technologii laserowego skanowania do odnalezienia danych na uszkodzonych komputerowych dyskach twardych i w stacjach roboczych odnalezionych w ruinach World Trade Center, a także sąsiadujących z nim budynków, Convar odzyskał z 32 komputerów informacje, które wspierają przypuszczenia o brudnych transakcjach w dniu zagłady.

 

„Istnieje przypuszczenie, że poufne informacje o ataku zostały użyte do wysłania komend i autoryzacji dotyczących transakcji finansowych przez przestępców, którzy wierzyli, że wśród całego powstałego chaosu, będą mogli zdobyć – i to przynajmniej - dobrą przewagę [nad ścigającymi]” powiedział dyrektor firmy Convar, Peter Henschel.

„Oczywiście, możliwe jest także, że istniały całkowicie uprawnione powody dla tego nadzwyczajnego wzrostu wolumenu biznesowego” powiedział w wywiadzie dla Reutersa.

 

Zyskując na katastrofie?

 

„Może okazać się, że Amerykanie rzucili się w szał zakupów tego wtorkowego poranka. Ale w tym momencie jest wiele transakcji, których nie można przyporządkować” powiedział Henschel.

 

„Nie tylko wolumen, ale także rozmiar transakcji był o wiele wyższy niż zwykle dla podobnych dni. Istnieje przypuszczenie, że one prawdopodobnie zostały tak zaprojektowane, aby skorzystać na chaosie”.

Niemal 3.300 osób zostało zabitych w atakach, które zniszczyły World Trade Center.

 

Około 30-stu tysiącom ludzi w budynkach będących symbolami potęgi finansowej Ameryki udało się uciec pomiędzy chwilą gdy samoloty się rozbiły i momentem, w którym około pół godziny później owe budynki się zawaliły – pomimo to wiele nienadzorowanych komputerów kontynuowało swoją pracę.

 

Stany Zjednoczone oskarżają o atak grupę Al-Kaida, prowadzoną przez Saudyjczyka Osamę bin Ladena, i od tamtej chwili prowadzą wojnę z reżimem Talibów w Afganistanie, który ich chronił.

 

Wcześniejsza wiedza o ataku?

 

W Stanach Zjednoczonych i Europie istnieje kilka firm odzyskujących dane, ale Convar twierdzi, że uzyskał lwią część kontraktów odnośnie World Trade Center, z uwagi na swoją technologię laserowego skanowania.

 

Convar dwa lata temu wynalazł laserowy skaner, który umożliwił odzyskanie danych z bardzo zniszczonych komputerów.

 

Posiadając 30-osobową kadrę w swoim zakładzie spełniającym najwyższe standardy ochrony, w Primasens blisko francuskiej granicy, firma od 15 lat współpracowała z amerykańskimi siłami zbrojnymi w Niemczech, a także z niemiecką policją federalna.

 

Ich biura w Primasens, 36000-cznym mieście, które ciągle cierpi z powodu wyjazdu około 4000 amerykańskich żołnierzy stacjonujących w nim w czasie Zimnej Wojny, są ściśle strzeżone za wysokimi płotami i monitorowane przez tuziny kamer ochrony.

Nieproszonych gości trzyma z dala nieskończona seria otwieranych kodowo zamków w środku budynku . W centrum zakładu znajduje się, mający 120 metrów kwadratowych (1292 stopy kwadratowe), wolny od kurzu „czysty pokój”, w którym zniszczone dyski komputerowe są przywracane do życia.

 

Powołując się na tajemnicę prywatności klientów, Henschel odmówił odpowiedzi dla jakich klientów Convar pracuje, oraz dostarczenia szczegółów odnośnie dotychczas odzyskanych danych. Powiedział natomiast, że surowy materiał, aż do 40 gigabajtów na komputerowy dysk twardy, jest natychmiast przesyłane przez satelitę albo kuriera do Nowego Jorku.

 

Ślad pieniędzy

 

Richard Wagner, ekspert odzyskiwania danych dla firmy, powiedział, że nielegalne transfery przewyższające sumę 100 milionów USD mogły zostać uczynione natychmiast przed, a także w trakcie katastrofy.

 

„Istnieje przypuszczenie, że niektórzy ludzie mieli wcześniejszą wiedzę o spodziewanym czasie gdy samoloty się rozbiją, w celu przeniesienia rachunków przekraczających 100 milionów USD” powiedział Wagner. „Oni myśleli, że zapisy dotyczące ich transakcji nie mogą zostać prześledzone po tym, gdy stacje robocze zostały zniszczone”.

Jak powiedział Henschel, firmy płacą pomiędzy 20.000 a 30.000 USD za odzyskanie danych z jednego komputera.

 

Wysokie koszty są jedyną przyczyną dla której badana jest tylko ograniczona ilość dysków twardych. Convar odrzucił prośbę jednej z brytyjskich gazet o próbę odzyskania osobistych e-maili wysłanych w ciągu ostatniej godziny przez kogoś uwięzionego w mającym się zawalić budynku.

Henschel powiedział, że firmy w Stanach Zjednoczonych pracowały razem z FBI aby połączyć w całość to co stało się 11 września oraz, że jest pewny, że przeznaczenie owych wątpliwych transakcji zostanie pewnego dnia odkryte.

 

„Byliśmy całkiem zaskoczeni, że tak wiele z dysków twardych było w wystarczająco dobrym stanie aby odzyskać z nich dane” – powiedział.

„Było bardzo duże zanieczyszczenie. Pył, który był wszędzie w okolicy został wprasowany pod wielkim ciśnieniem w dyski. Ale ciągle byliśmy w stanie odzyskać 100% danych na większości z dysków jakie otrzymaliśmy”.

 

„Pomagamy im znaleźć odpowiedź co się stało z komputerami w dniu 11 września tak szybko, jak to tylko możliwe. Jestem pewny, że pewnego dnia będą oni wiedzieć, co stało się z pieniędzmi”.

 

Projekt i realizacja Spectrum Marketing 2022 | Wszelkie prawa zastrzeżone

CERTYFIKOWANY INSTYTUT NISZCZENIA DANYCH SP. Z O.O.

Bielawa | ul. Ostroszowicka 11

Łódź | Al. 1 Maja 87